Karaiby, wyspa Isla Mujeres – tajemny raj dla żeglarzy

5 maja 2019 | Biuletyn Techniki Jachtowej nr 1, Podróże

Karaiby to jeden z najpiękniejszych zakątków świata. Isla Mujeres, czyli Wyspa Kobiet, leży nad Morzem Karaibskim, niecałe 8 kilometrów od północnego wybrzeża Meksyku.

W ciągu 30 minut można się tu dostać łodzią lub promem z Cancún – meksykańskiego miasta na Jukatanie, jednego z największych i najbardziej luksusowych centrów turystycznych na Karaibach. Wyspa jest niewielka, mierzy zaledwie 7,5 km długości i ok. 8 km szerokości. Nie ma tu rozbudowanych ośrodków wypoczynkowych, a turyści odpoczywają w niewielkich hotelach lub prywatnych kwaterach. Wyspa jest otoczona pierścieniem białych plaż, przy których znajdują się szerokie promenady. Można poruszać się tu na wiele sposobów, m.in. taksówkami, skuterami i rowerami czy wózkami golfowymi, które można wypożyczać na godzinę, dzień, a nawet tydzień. Na wyspie znajduje się również autobus zwany Colonias, który kursuje od śródmieścia do różnych dzielnic miasteczka, gdzie żyje większość mieszkańców.

Fot. Adobe Stock / michele.pautasso

Na Isla Mujeres pogoda jest niemal zawsze doskonała. Średnia temperatura wynosi 27–28 stopni Celsjusza z ok. 60% wilgotnością powietrza. Najcieplej jest tutaj od czerwca do września. Wyspa jest również znana z pięknych krajobrazów podwodnych, wielkich obiektów do snorkelingu i nurkowania, o bogatej różnorodności biologicznej. Krystalicznie czyste morze i doskonałe miejsca do schodzenia pod wodę przyciągają tu zarówno amatorów, jak i profesjonalnych nurków. Największą popularnością cieszy się Jaskinia Śpiących Rekinów oraz jedna z największych raf koralowych na świecie. Czyste wody Isla Mujeres to dom dla delfinów i żółwi. Na wyspie panuje dość wysoka wilgotność i dzięki temu jest to miejsce występowania bujnej roślinności, która obejmuje lasy namorzynowe oraz jest miejscem egzystencji ssaków, gadów i ptactwa wodnego. Południowe wybrzeża wyspy to przede wszystkim wspaniałe widoki, klify i plaże. To miejsce z piaszczystymi plażami, na których można wypocząć, zrelaksować się. Turkus morza zaprasza do kąpieli, hamaki do odpoczynku pod palmami kokosowymi, a restauracje na smaczne owoce morza.