Saxdor Shipyard i Saxdor Academy, czyli jak w krótkim czasie rozwinąć przemysł jachtowy i personel z nim związany

21 marca 2024 | Biuletyn Techniki Jachtowej nr 18, Technika jachtowa

Saxdor Yachts to fińska firma założona w 2019 roku. Specjalizuje się w tworzeniu jachtów, które dostępne są na ponad 50 rynkach. Produkują jachty motorowodne o długości od 20 do 40 stóp. Główna siedziba znajduje się w Helsinkach. W Polsce posiadają swoją stocznię w Ełku. Mają świetne zaplecze technologiczne i kadrowe, które umożliwia szkolenie nowych specjalistów zajmujących się przemysłem stoczniowym. Właśnie takimi szkoleniami zajmuje się Akademia Saxdor. Programy doszkalające umożliwiają kształcenie osobom dorosłym, młodzieży, a także tym, którzy już działają w branży i chcą zdobyć dodatkowe doświadczenie. O samej stoczni i akademii rozmawiamy z Januszem Naruszewiczem, który jest specjalistą do spraw szkoleń w Akademii Saxdor [2, 3].

Wywiad z Januszem Naruszewiczem, specjalistą ds. szkoleń w Akademii Saxdor.

Janusz Naruszewicz

Panie Januszu, czy mógłby Pan opowiedzieć nieco o swoim doświadczeniu zawodowym, o tym jaką funkcję pełni Pan w Saxdor Academy i czym się Pan właściwie zajmuje?

Janusz Naruszewicz: Mój staż w branży jachtowej jest już dosyć spory, wynosi 25 lat. W roku 1999 rozpocząłem swoją pierwszą pracę w stoczni na Mazurach. Tam pracowałem nad jachtami żaglowymi oraz motorowodnymi. To właśnie tam poznałem różne procesy budowy jachtów, w szczególności tych motorowych. Do stoczni Saxdor w Ełku zatrudniłem się w 2020 roku. Pełnię funkcję specjalisty do spraw szkoleń. Jest to praca związana z organizacją szkoleń dla pracowników stoczni. Dodatkowo prowadzę także zajęcia praktyczne dla uczniów w Ełku oraz kurs kwalifikacyjny z zawodu montera jachtów i łodzi dla osób dorosłych.

Jacht Saxdor 400 GT [1]

Wiemy, że stocznia Saxdor jest dość młodą stocznią, proszę powiedzieć nam o niej coś więcej? Np. ile jachtów rocznie produkuje, na jakie rynki są one dedykowane, ile osób pracuje w stoczni?

Stocznia zaczęła działać w roku 2020, a personel liczył 10 osób. Od tego momentu stocznia prężnie się rozwija i w roku 2021 liczba pracowników wzrosła do 80 osób. Na dzień dzisiejszy w firmie pracuje 560 osób. To pokazuje, jak dobrze rozwija się stocznia, która ma zaledwie cztery lata. Jeśli chodzi o nasze produkty to rozprowadzamy je na ponad 50 rynków, które znajdują się na 5 kontynentach. Mowa tu chociażby o Dalekim Wschodzie, Australii, Stanach Zjednoczonych czy Europie. Corocznie powstają nowe, większe modele. W 2024 r. wprowadziliśmy na rynek jednostkę pływającą Saxdor 400, która ma długość 12 metrów. Oczywiście jest to jednostka motorowodna, ponieważ na ten moment stocznia Saxdor specjalizuje się właśnie w produkcji tego typu jednostek. W dalszych planach jest wprowadzenie na rynek kolejnych większych jednostek.

Skoro omówił Pan już samą stocznię, to przejdźmy do tematu Saxdor Academy, która funkcjonuje w Ełku. Jaki jest cel funkcjonowania akademii, kogo kształcicie, czego kursanci mogą się nauczyć na samych zajęciach? Interesuje nas także, jak długo trwa takie szkolenie i jakie umiejętności pozyskują uczniowie?

Pracownia laminaty, trzy stanowiska (formy), na których uczniowie trenują

Saxdor Academy powstała w 2022 roku. Jest to projekt, który powstał przy współpracy stoczni z Urzędem Miasta, Starostwem Powiatowym, szkołami i Polską Izbą Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych. Celem jest wzmocnienie zaplecza pracowniczego branży jachtowej w Polsce. Jak wiemy, Polska jest przodownikiem jeśli chodzi o przemysł jachtowy, a co za tym idzie niezbędne jest ciągłe zwiększanie liczby ludzi, którzy mają wykształcenie właśnie w tej dziedzinie. Kształcimy ludzi nie tylko pod pracę w samej stoczni Saxdor, ale także po to, aby inne stocznie mogły pozyskać specjalistów w tym zakresie. Jak wiemy, na samej Warmii i Mazurach mamy dużo dobrych firm, które zajmują się budową jachtów. Właśnie dlatego powstała akademia.

Pracownia laminaty, tablice dydaktyczne z materiałami i podstawowymi narzędziami do wykonywania laminatów

Dzięki niej stworzyliśmy zaplecze branży jachtowej, które służy do kształcenia młodzieży. W 2022 roku powstał pomysł stworzenia klasy, która miałaby na celu kształcenie uczniów w kierunku budowy jachtów. Posiadamy także klasy branżowe i techniczne, które pojawiły się już rok później. Dodatkowo prowadzimy kurs kwalifikacyjny dla pracowników, gdzie po zakończeniu kursu dane osoby będą mogły przystąpić do egzaminu państwowego i po zdaniu takowego staną się specjalistami w kierunku budowy jachtów. Oczywiście po ukończeniu szkoły branżowej czy technicznej uczniowie mają możliwość podjęcia pracy w naszej bądź też innej stoczni. Innym rozwiązaniem może być dla nich podjęcie dalszej nauki na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. Pytał Pan także o umiejętności, jakie kursanci uzyskują. Przede wszystkim poznają oni procesy budowy łodzi motorowych. Dodatkowym doświadczeniem jest zdobycie umiejętności współpracy w zespole, który zajmuje się konstrukcją jachtu. Jak wiadomo, umiejętność ta jest kluczem do wyzwań, jakie stoją przed konstruktorami. Wiadomo, że trzeba stworzyć odpowiednie drużyny, które znają dobrze procesy montażowe jachtów. Uczniowie z klasy branżowej czy technicznej poznają je od podstaw: od budowy modeli, metody laminowania czyli budowania skorup łodzi, montowania wyposażenia jachtów i wykończenia po konserwację i naprawę łodzi. Jeśli chodzi o czas trwania kursu, to są to dwa semestry, czyli od września do kwietnia. Całość kończy się w czerwcu egzaminem państwowym. Natomiast zajęcia praktyczne dla klas branżowych trwają trzy lata, a dla klas technicznych jest to pięć lat.

Pracownia montażu, stoły i stanowiska, na których uczniowie trenują procesy montażu łodzi i jachtów

Bardzo dziękuję za przybliżenie nam stoczni Saxdor i Saxdor Academy. Z pewnością po przeczytaniu wywiadu wielu czytelników będzie realnie rozważało możliwość podjęcia się szkolenia i wejścia w branżę jachtową. Życzymy Państwu dalszego rozwoju stoczni, akademii i coraz większej liczby kursantów.

Wywiad przeprowadził inż. Jakub Wasiela


Literatura
[1] https://saxdoryachts.com/news/saxdor-400-gt-timeless-performence/
[2] https://www.stocznia.saxdor.com/o-firmie?fbclid=IwAR0FW3IFw2aGQ-bkpY4oPQbgn0LwWWuPjFclUOCQbelpxb_-rV7n0pqnWjQ
[3] https://www.stocznia.saxdor.com/academy?fbclid=IwAR0_4QrURdCddGa1fugRVBp DxZLinW1Mfvac9DYsXxoSAqQPWL5kTM0vK4w